Haber

Türk karasularına girmek yasaktı: Sao Paulo battı

1960’lardan 32 tonluk Brezilyalı “Sao Paulo”Aliağa isimli eski askeri uçak gemisi, sökülmek üzere İzmir’in Aliağa limanına gidiyordu, ancak içinde çevre ve insan sağlığına zararlı çok sayıda tehlikeli zehirli atık bulunduğu belirtilen gemi, açıklanınca Cebelitarık Boğazı’ndan döndü. Türk karasularına girmesine izin verilmeyecekti.

Brezilya donanması yaptığı açıklamada, 3 aydır kıyıdan uzakta bulunan geminin su aldığını ve batma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu bu nedenle Brezilya limanlarına yanaşmasına izin verilmediğini duyurdu.

Çevre Bakanı Marina Silva’nın talebine rağmen Donanma, gemiyi Brezilya’nın münhasır ekonomik bölgesi içinde, kıyıdan 350 kilometre açıkta ve 5.000 metre derinlikte batırmaktan başka çaresi olmadığını söyledi.

Donanmadan yapılan açıklamada, bu alanın çevredeki muhafaza alanlarından uzakta olduğu ve denizaltı haberleşme kablolarından arındırıldığı kaydedildi.

“KURULUMDAN BAŞKA SEÇENEK YOK”

açıklamada, “Su yüzeyindeki konumu bozulduğu ve batmasının kaçınılmaz olduğu düşünüldüğünde, gövdesini söküp kasıtlı olarak batırmaktan başka çare yok.”söylendi.

Donanma gemiyi Çarşamba günü batırmayı planlamıştı, ancak savcılar, geminin iç astarında kullanılan tonlarca asbest de dahil olmak üzere çevresel tehdidi gerekçe göstererek geminin Brezilya sularında batmasını engellemeye çalıştı.

Çarşamba öğleden sonra bir federal yargıç, Donanmanın çevresel riskleri değerlendirdiğini belirterek talebi reddetti.

BAKAN KURUMA İZİN VERİLMEDİĞİNİ AÇIKLADI

O dönem; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, ruhsat onayının iptaline karar verildiğini ve bu karar doğrultusunda geminin Türk karasularına girişine izin verilmeyeceğini açıkladı.

Asbestin kansere ve akciğer hastalığına neden olduğu anlaşıldıktan sonra dünyanın birçok yerinde kullanımı yasaklanmıştır.

KAYNAK: BBC İNGİLİZCE

habersile.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu