Teknoloji

Paul McCartney, gizli bir Beatles şarkısını yapay zeka ile hayata döndürüyor

Paul McCartney, BBC Radio 4’e John Lennon’ın bir demosunu The Beatles için son bir şarkıya dönüştürmesini söyledi. yapay zeka kullandığını açıkladı. Lennon’ın sesini bitmiş bir kompozisyona eklemek için yapay zeka kullanıldı. McCartney, kesintinin bu yıl içinde yayınlanacağını söyledi.

McCartney müziğin adını vermedi. Ancak 1978’de Lennon tarafından bestelenen bir aşk şarkısı” Şimdi ve sonra“Olduğuna inanılıyor.

Şarkının ilham kaynağı, yapay zekanın Beatles’ın seslerini enstrümanlardan ve diğer seslerden ayırdığı Peter Jackson belgeseli Get Back’teki çalışmasından geldi. McCartney, teknolojinin müzik üretmesini söyledi” bir çeşit boşluk“Yaptığını söylüyor.

Bugüne kadar müzik şirketleri, telif hakkı anlaşmazlıkları nedeniyle yapay zekadan çoğunlukla hoşlanmadı. Yaratıcılar, ünlü sanatçıların aslında hiç üretmedikleri müzikleri “söylemelerini” sağlamak için algoritmalar kullandılar. Bunun en iyi örneği Drake’ti.

Ama bu iş biraz farklı… McCartney, başka türlü halka ulaşamayacak bir parçayı kurtarmak için yapay zekayı kullanıyor. Aynı zamanda, hiç var olmayan bir müzikten bahsetmiyoruz, gerçekte olmuş ama yayınlanmamış bir müzikten bahsediyoruz. . Diğer durumlarda, var olmayan müziğin gerçek bir sanatçı tarafından icra edildiğini söylemek söz konusuydu.

habergundogmus.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu