Ekonomi

Kurumsal yatırımcılar geçen hafta kripto fonlarında sabit kaldı

Investing.com – Kripto varlığa dayalı yatırım fonları geçen hafta 2,5 milyon dolarlık düşük bir giriş kaydetti. Kripto varlık yatırım eserleri piyasasında, işlem hacimleri bir önceki haftaya göre %30’un üzerinde düştüğü için piyasa durgun kaldı.

CoinShares tarafından paylaşılan bilgilere göre, kripto varlık fonlarındaki işlem hacmi %33 düştü ve geçen hafta sadece 2,5 milyon dolarlık net giriş kaydedildi. CoinShares analistleri, kripto borsalarındaki işlem hacminin de bire bir dönemde ortalama %60 oranında düştüğüne dikkat çekti. Kripto piyasalarında işlem hacmindeki düşüş, bireysel ve kurumsal yatırımcıların bekleme aşamasında olduğunu gösterdi.

Varlık bazında, Bitcoin’e olan talep oldukça dengeli. Rapora göre bitcoin Fonlar 8,8 milyon dolar toplarken, Bitcoin’in düşüşüne endeksli Bitcoin Short fonundan 2,5 milyon dolar çıktı. Bu ivme, Bitcoin’e olan inancın arttığının bir işareti olarak yorumlandı. Bitcoin fiyatındaki artış nedeniyle toplam Bitcoin varlıkları, Haziran 2022’de 3AC’nin çöküşünden sonra 23,5 milyar dolar ile en yüksek seviyesine ulaştı.

Ethereum fonlar ise Bitcoin fonlarıyla çelişkili hareket etti. Geçtiğimiz hafta Ethereum bazlı fonlarda 2.8 milyon dolarlık çıkış görülürken, Ethereum’un düşüşüne endeksli fonda 500 bin dolarlık giriş kaydedildi. Ethereum piyasasına yönelik bu olumsuz duygu, 12 Nisan’da gerçekleşecek olan Shapella güncellemesine bağlanıyor. Bu büyük güncellemenin ardından Ethereum ağında stake edilecek ETH’nin ücretsiz kalacak olması kurumsal yatırımcıyı tedirgin edecek gibi görünüyor.

Sonuç olarak, Ethereum BinanceBitcoin Short ve çok varlıklı fonlardan çıkışlar, düşük haftalık net akışla sonuçlandı.

Ülke bazında ise Almanya 21 milyon dolarlık fon girişiyle öne çıktı. Amerika ve Kanada’ya toplam 16,3 milyon dolarlık çıkışı Amerika kıtasına yansıtırken, fon akışının fiilen ABD’den Avrupa’ya kaydığı görüldü.

Author: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu