Yaşam

Ercan Kesal: Edebiyatın krallığı bitmeyecek

Doktor, oyuncu, yönetmen ve yazar Ercan Kesal yeni kitabı Çebimdeki Ekmek Kırıntıları’nı okuyucuları için anlattı. Katıldığı bir söyleşide açıklamalarda bulunan usta yazar ve oyuncu, edebiyatın gücünü vurgulamış; Edebiyatın bir krallık olduğunu ve asla yıkılmayacağını, asla bitmeyeceğini belirtmiştir.

Ercan Kesal, “Esnaf çocuğu olarak büyüdüm. Edebiyat ve sinema mesleğimi doğup büyüdüğüm çevreye borçluyum. Tüm yazlarımı kamyon şoförlüğü ve gazoz satarak geçirdim. Bundan dolayı insan bir sarraf iken, tıp onu kat kat kat kat artırmıştır. Her gün kapınıza gelen yüzlerce insanın hikâyesini dinliyorsunuz. Bütün bunlar bana gözlem yapma fırsatı verdi. Okurlarım ve izleyicilerimle olan güç ilişkisini ortadan kaldırmama da yardımcı oldu. Çok fazla insan tanıdım. 10 yılda yılda bir kitap olmak üzere 10 kitap yayınladım, insanların hayatları hakkında. Bütün hikayelerimin gerçek sahipleri sokaktaki insanlardır. Bu nedenle okuyucu kendini öykünün içinde hisseder.”

“Tüm yaşadıklarım cebimde kırıntılar”

Kesal şöyle devam etti;

“Bu bir otobiyografi kitabı değil, geçen yıl başlayan ve neredeyse 30 küsur saat süren bir röportajın kitap versiyonu. Yenal Bilgici sordu, ben cevapladım. Cebimdeki Ekmek Kırıntıları adını vermemin nedeni, Grimm’s Tales’den bir metafor. Hansel ve Gretel’de üvey anneleri iki kardeşi ormanda bırakmak ister. Çocuk ekmek kırıntılarını ceplerine doldurur ve eve dönüş yolunu bulmak için yola saçar. Ancak kırıntılar kuşlar tarafından yendiği için iade edilemez. Kendi hayatımı düşündüğümde, tüm bu yaşadıklarımın cebime tıkıştırdığım kırıntılar olduğunu düşünüyorum. Benim derdim evime dönmek ama işin doğası gereği kuşlar kırıntıları yiyor ve ben çoğu zaman ormanda kalıyorum. İkamet derken masumiyet çağını, yani çocukluğa dönüşü kastediyorum. Sohbetten ortaya çıkan Cebimde Ekmek Kırıntıları’nın ana motivasyonu da bu” diye yanıt verdi.

Sayfa: 168

“Edebiyatın krallığı bitmeyecek”

Yazarların okunmama şikayetlerine ilişkin de Kesal, “Türkiye’de kitaplar okunuyor ve satılıyor. O kadar umutsuz değil; Yayıncı arkadaşlarımla konuşuyorum. Nitelikli kitap sayısı belki az, ürün çok. Doğal olarak bu böyle bir kaygıya neden olabilir ama kitap okunur. Bundan şikayet etmemeliyiz, durumun iyi olduğuna inanıyorum. Sözlerin başka bir ruhu ve gücü vardır, en büyük hafızamız sözler ve edebiyat olacaktır. Edebiyatın krallığı asla bitmeyecek” dedi.

arpacayhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu